Hvordan lever man med sorgen efter et selvmord? Temamøde for pårørende og andre interesserede

nefos
 
Landsforeningen for efterladte efter selvmord vil sætte fokus på de efterladte og på foreningens arbejde. Vi afholder derfor temamøde
 
Tirsdag d. 6. september 2022, kl. 19.00 – 21.30
i Frivillighuset Vindrosen, Exnersgade 4, 6700 Esbjerg
 
Tilmelding senest 3. september via NemTilmeld: https://efterladte.nemtilmeld.dk/175/
Aftenens program:

Velkomst – Introduktion til aftenen samt kort præsentation af deltagerne – ved Preben Bøgelund, medlem af landsbestyrelsen.

Fra smerte til minde - oplæg ved cand.psych. Morten Holler, Aarhus.
På baggrund af egne erfaringer som efterladt og ud fra professionelle erfaringer fra arbejdet som psykolog, bl.a. i Dansk Krisekorps, vil Morten Holler holde et oplæg om, hvordan man kan komme videre med sit eget liv på en god måde efter at have mistet en af sine nærmeste ved selvmord.
Morten Holler er en erfaren foredragsholder, han er god til at kommunikere og sætte ord på de svære følelser, hans oplæg sætter nye tanker i gang. Morten Holler er medstifter af Dansk Krisekorps / Dansk Erhvervspsykologi, er i dag krise- og erhvervspsykolog, foredragsholder samt supervisor. Se: Psykolog Morten Holler – Udvikling og mestring


Der serveres kaffe/te i grupper med tid til indbyrdes snak og erfaringsudveksling.
En efterladt fortæller  Mai Bakmand, som er medlem af bestyrelsen, fortæller sin historie. Fortællingen handler om at have mistet såvel en far i 1993 og en 16-årig søn i 2018 til selvmord. Hvordan kan man så selv være i live og endda opleve glæde ved livet?

Landsforeningen for efterladte efter selvmord – Preben Bøgelund fortæller om foreningens formål og tilbud til efterladte efter selvmord. Herunder præsentation af tilbud fra NEFOS og evt. andre tilbud til efterladte. Er der grobund for, at vi kan etablere lokalt arbejde i Sydvestjylland? Udfyldelse af spørgeskema.
Afrunding – Farvel og tak for i aften!

Alle er velkomne!
Eventuelle spørgsmål til Ellen Bæk: Tlf. 2423 4475, mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Se også: www.efterladte.dk eller www.facebook.com/efterladte

  • Læst: 234

Esbjerg

Exnersgade 4
6700 Esbjerg
Telefon 7545 7085
Mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Træffetid:
Mandag, tirsdag, onsdag og torsdag kl. 10-15

Ribe

Tangevej 6D
6760 Ribe
Telefon 7545 7085
Mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Træffetid:
Efter aftale

Bramming

Jernbanegade 8
6740 Bramming
Telefon 7545 7085
Mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Træffetid:
Efter aftale