Kursus i fundraising for medlemsforeninger
Kom med til Frivillighuset Vindrosen's Fundraisingkursus og bliv klogere på hvordan du og din forening kan skaffe midler til jeres projektdrømme!
Som forening kan man på dette kursus forvente at få konkrete redskaber til at arbejde med projektudvikling, fundraisingstrategi, ansøgninger til fonde, projektgennemførelse og afslutning.
Vi får besøg af Louise Nielsen fra Velliv Foreningen, der vil fortælle om foreningens støttemuligheder indenfor området at styrke den brede mentale sundhed.
Herefter vil Vindrosen være vært for en fælles middag før vi går videre til de næste oplæg, som holdes af Anne Marie Slaikjær, lokalsamfundskoordinator i Esbjerg Kommune.
Det første oplæg vil være værktøjs- og casebaseret, og det næste oplæg vil have fokus på konkrete ansøgningsmuligheder. Der er masser af tid til spørgsmål, også ift. jeres konkrete projekter og ideer.
KURSUSPROGRAM
kl. 17.00-17.15 Velkomst og præsentationsrunde
kl. 17.15-18.15 Styrk den mentale sundhed - Støttemuligheder i Velliv Foreningen v/ Louise Nielsen, Velliv Foreningen
kl. 18.15 -19.15 Middag
kl. 19.15-20.00 Fundraising processen i mindre lokal foreninger v/ Anne Marie Slaikjær, Lokalsamfundskoordinator Esbjerg Kommune
kl. 20.00-20.15 Kaffepause
kl. 20.15-21.00 Fundraising muligheder lokalt og nationalt V/ Anne Marie Slaikjær, Lokalsamfundskoordinator Esbjerg Kommune
TID OG STED
Tirsdag d. 29. oktober kl. 17-21
Frivillighuset Vindrosen, Caféen
Exnersgade 4, 6700 Esbjerg
TILMELDING
Tilmeld dig og din forening via NemTilmeld på dette link.
Sidste tilmeldingsfrist
22. oktober 2024 kl. 12:00
*Max. 2 deltagere pr. forening
- Læst: 67